Co ohrožuje kočku v bytě?


Ačkoliv si můžeme myslet, že kočka v bytě je naprosto v bezpečí, oproti kočičím parťákům, kteří do pohodlí domova nesmí, tak jsme na omylu. Venku kočce hrozí, že ji přejede auto, či sežere otrávenou návnadu, ale i v bytě se najde spousta nástrah, které mohou znepříjemnit kočce i jejímu majiteli život. Jak se jim vyvarovat, tomu je věnován tento článek.Co ohrožuje kočku v bytě?

Co ohrožuje kočku v bytě?

Ačkoliv si můžeme myslet, že kočka v bytě je naprosto v bezpečí, oproti kočičím parťákům, kteří do pohodlí domova nesmí, tak jsme na omylu. Venku kočce hrozí, že ji přejede auto, či sežere otrávenou návnadu, ale i v bytě se najde spousta nástrah, které mohou znepříjemnit kočce i jejímu majiteli život. Jak se jim vyvarovat, tomu je věnován tento článek.

První zcela nejběžnější nástrahou, která je všudypřítomná, jsou domácí spotřebiče, jako je sporák či pračka. Nejedny kočičí tlapky okusily horkost sklokeramické desky, nejedna kočka byla málem vyprána, když se během její odpolední siesty, dvířka pračky náhle uzavřela. Mít doma kočičího parťáka je totiž stejné, jako mít doma tříleté děcko, musíte mít oči všude a hlavně předvídat nepředvídatelné J.

Další nástraha, která číhá na kočku je otevřená ventilace, kde se zvídavá kočka může skřípnout a dokonce se zranit tak, že to nepřežije. Na trhu jsou dostupné mnohé vychytávky, které zamezí vniknutí kočky do prostoru ventilační škvíry. Jedna z variant zábrany je ochranná mřížka výklopných oken. Pořizovací cena je okolo 100,- Kč a může Vám ušetřit nemalý účet za veterináře.

Další riziko jsou kabely, prášky, chemikálie na čištění koberců či praní prádla, tohle všechno Vaše kočka může ochutnat a Vy s ní pak budete trávit dny a noci na veterinární klinice. Proto je vhodné vše dobře zajistit, nenechávat otevřené mycí a prací prostředky, neodkládat volně léky na kuchyňskou linku, protože Vaše kočka se dostane opravdu všude.

Drobné dekorační předměty a bižuterie jsou to pravé. Zakázané ovoce nejlépe chutná, a proto Vaše kočka bude nejvíce spokojená s knoflíky, dekoračními kamínky, prstýnky, náušnicemi a mnohým dalším. Může mít desítky drahých kočičích hraček ze zverimexu, ale Váš snubní prstýnek netrumfnou. Se vším bude spokojeně létat po bytě, dokud to samozřejmě omylem nespolkne. Potom budete trpělivě probírat exkrementy v kočičím záchodě, to je ta lepší varianta. Ta horší je opět v podobě času stráveného na veterině.

Mnoho rostlin, které jsou běžně pěstovány v bytě jsou pro kočky také nebezpečné. Mezi mechanicky nebezpečné patří veškeré kaktusy, jedovaté jsou zejména tyto: Agave, Aloe, Amarylis, Áron, Asparágus, Brambořík, Begonie, Břečťan, Cesmína, Čemeřice, Dračinec, Difenbachie, Durman, Fíkovník, Hortenzie Hvězdník, Chryzantéma, Jalovec, Jmelí, Juka, Kapradiny, Klívie, Kroton, Kosatce, Konvalinka,  Lilek, Listopadka, Mahonie, Myrta, Orchideje, Pelargónie, Plamének, Prvosenka, Pryskyřník, Ptačí zob, Schefflera, Skalník, Tchýnin jazyk, Tis, Toulitka, Tulipán, Zerav.

Věříme, že tento seznam rizikových faktorů pro kočku, Vás neodradí od úmyslu si kočku pořídit, ale naopak Vás připraví na to, aby s Vámi kočka vedla pohodlný a hlavně bezpečný život plný kočičích lumpáren a lásky. 

Líbí se: 0